HGS Cezanızı Ödeyebileceğiniz Noktalar

HGS sistemine dâhil olan, köprü ve otoyollarda kartınız yoksa veya etiketinizde yeterli miktarda para kalmamışsa geçişiniz kaçak sayılmaktadır. Bu tür durumlarda plakanıza cezai işlem uygulanacaktır. Aldığınız ceza geçiş ücretinizin 10 ila 12 katı arasındadır. Gelen cezayı bir hafta içerisinde yatırmanız durumunda %25 indirim almanız mümkün olacaktır.

Peki, bu cezaların ödenmesi gereken yerler nerelerdir. Bu geçişlerden aldığınız cezalar durumunda HGS ihlal cezalarınızı PTT şubelerinden birisine veya gelir başkanlığına ödeme yapmanız mümkündür. HGS cezalarınızı ödemek için kredi kartlarınızdan da ödeme yapabilirsiniz. PTT’lerde ödeme yapmış olduğunuz gibi, HGS kartınızı aldığınız bankalardan da bu işlemi yapabilirsiniz. Bu bankalar; Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Halkbank, Akbank, Vakıfbank tan ödeme yapabileceğinizi unutmayınız.

Ceza yapıp yapmadığınızdan emin değilseniz veya ceza aldınız ceza kağıdınızı beklemek istemiyorsanız cezanızı öğrenmek için, HGS ihlal sorgulaması yaparsanız eğer cezanızın ne kadar olduğunu veya cezanızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden geçiş ihlali sorgulama sayfasına giriş yaptığınızda bilgilerinizi girerek cezai işleminizi öğrenebileceğinizi unutmayınız.
Ceza aldıktan sonra ödemeniz gereken süre 15 gündür. Bu sürenin dolmasını beklemeden bir hafta içinde yatırdığınız sürece %25 indirim alabileceğinizi bilmeniz yararınıza olacaktır. Bu cezayı da ödemek istemiyorsanız eğer 15 gün içerisinde HGS aboneliğine sahip olabilirsiniz. 15 günü geçmeniz halinde daha ağır cezalar alabilirsiniz.